Sobota, 28 Listopada, 2020     ostatnia aktualizacja 28-11-2020
 
Winnice Wzgórz Trzebnickich - ocena win
 
2013-10-25

Winnice Wzgórz Trzebnickich swoją nazwą od razu określają lokalizację - znajdują się bowiem w atrakcyjnym krajobrazowo paśmie Wzgórz Trzebnickich.
Jest to winiarski projekt, który łączy dwie uprawy - Winnicę Jaksonowice i Winnicę Węgrów.
Lokalizacja obu winnic to południowo zachodni stok i lessowe podłoże, które dają doskonałe warunki uprawy. Właściciele - Rafał Wesołowski i Grzegorz Plantos - z powodzeniem uprawiają tam vitis vinifera, odmiany takie jak chardonnay, riesling czy pinot gris. Aktualnie uprawy zajmują powierzchnię 3,5 hektara.
Winnice te obserwowałem od dawna i przy różnych okazjach miałem okazję pić stamtąd wina. Z tym większym zadowoleniem przyjąłem w zeszłym roku informację, że wina z WWT trafiły do oficjalnej sprzedaży.


Winnice Wzgórz Trzebnickich (fot. WWT)

Charakter i jakość win budowana była konsekwentnie. Stały się one dobrym przykładem na to, że przy dobrze dobranej lokalizacji i umiejętnym podejściu, można uzyskiwać satysfakcjonujące wyniki z upraw vinifery.
W tym roku Winnice Wzgórz Trzebnickich bardzo udanie zaprezentowały się podczas Konwentu Polskich Winiarzy w Warszawie. Kolejnym sukcesem tej winiarni było zdobycie srebrnego medalu w Konkursie Enoexpo dla Win Polskich 2013. Zdobyło je wino Blanc 2012.
Poniżej przedstawiamy kilka innych ocenionych przez nas win z WWT. Wina wypadły konsekwentnie - czysto i z nerwem. Wszystkie są niefiltrowane.
(4+) Blanc 2012, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 13%
Chardonnay. Rześkie i jędrne, ze świeżą, zielonkawą nutą agrestu i jabłka. W ustach żwawe, by nie rzec - radosne, lekko limonkowe. Są nuty skoszonej trawy, kwiatów polnych i intensywne, przyjemne podbicie nutą świeżych owoców tropikalnych (cytryna, ananas, niedojrzała brzoskwinia). Jest to zdrowe i giętkie wino, utrzymane w kamienistych, mineralnych ryzach. W finiszu niesie trochę ziół i akcentów gruszkowych. Udane wino. 
Cena: 65 zł(3+) Rhenan 2012, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 12,5%
Riesling - kwasowy i szczupły. Są tu morelowe i cytrynowe tony, plus niedojrzała brzoskwinia i mirabelki. Wszystko utrzymane jest w lekkich klimatach rieslingowych. W finiszu delikatny akcent ziołowy. Jest w tym winie jeszcze pewna zielona surowość i nuta drożdżowa, ale jest smaczne. Dajcie mu czas w kieliszku.
Cena: 65 zł
(4) Rose 2012, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 11,5%
Rondo i regent, w proporcjach pół na pół. W kolorze wino bliższe jest klasycznemu claretowi niż rose - na brak nasycenia różem nie możemy tu narzekać. Aromaty są wyraziste i świeże - wiśni pestek, czerwonego barszczu, warzyw i ziół. W ustach świeże, kwasowe i orzeźwiające - grające świeżą owocowością (rabarbar, czerwona porzeczka, jeżyny). Dobrze spełnia rolę różowego wina z nerwem, które zarówno nadaje się do picia solo jak i do łączenia z jedzeniem. Świetnie pasuje do chorrizo i innych podsuszanych, dojrzewających wędlin. Sprawdziłem to.
Cena: 35 zł


(4) Parfum 2012, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 13%

Gewürztraminer i pinot gris tworzą tu zgraną i aromatyczną parę. W kolorze lekkie tonacje słomkowo-herbaciane W aromatach świeże, zgrabne i owocowe. W smakach jest żwawo i prosto. Są tony cytrusowe, przyjemnie mandarynkowe, cytrynowe i mirabelkowe. W tle  rumianek, nuta olejku różanego, siano. W ustach wypada żwawo, jest jędrne, z dobrą kwasowością, która dobrze "napina" tu strukturę wina. Bardzo dobrze sie pije.
Cena: 65 zł


Mariusz Kapczyński

Wina ze Wzgórz Trzebnickich można kupić w samej winiarni, na miejscu, ale też, np. przez internet - na stronie polskiewina.com.pl oraz we Wrocławiu w miejscach:
- Winnica na Solnym (www.winnicanasolnym.pl)
- Art Hotel (www.arthotel.pl)

Kontakt:
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Rafał Wesołowski, Grzegorz Plantos
tel. 691 647 042
e-mail: rafal@wzgorzatrzebnickie.pl


Komentarze

Stachu - 2013-10-29 15:13:51