Środa, 26 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 26-01-2022
 
Winnica Amonit
 
2013-03-15

Winnica Amonit położona jest na Jurze Krakowskiej, w  miejscowości Cianowice - oddalonej 13 km na północ od Krakowa. Cianowice to urokliwa, spokojna okolica, znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego. Łagodne pagórki, mnóstwo zieleni i  malownicze widoki sprawiają, że jest to idealne miejsce do organizowania rowerowych wycieczek.
Pierwsze krzewy winorośli posadziliśmy w roku 2008. Pomimo dość niekorzystnego położenia, (400 m.n.p.m.) przyjęły się na tyle dobrze, że w roku 2011 postanowiliśmy powiększyć areał uprawy do 0,45 ha. W planach są już kolejne nasadzenia. Tutejsze wapienny gleby - rędziny oraz specyficzny mikroklimat, mogą dać bardzo ciekawe rezultaty winiarskie. Mieliśmy już okazję się o tym przekonać podczas pierwszych prób naszego wina, którego ilości są na razie symboliczne, lecz swą jakością dobrze rokują na przyszłość. W najbliższych latach zamierzamy rozpocząć sprzedaż naszych win bezpośrednio na miejscu produkcji oraz do wyspecjalizowanych sklepów i  punktów gastronomicznych.

Uprawiane odmiany:
Odmiany główne: Johanniter, Regent, Solaris.
Eksperymentalnie: Acolon, Bianca, Chardonnay, Dornfelder, Dunaj, Kerner, Muscat Ottonel, Müller Thurgau, Oporto, Phoenix, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir, Riesling, Rondo, Saint Laurent, Seyval Blanc, Sibera, Sigerrebe, Traminer, Villard Blanc, Zweigelt.
Odmiany deserowe: Biełyj Kokł, Dienał, King Ruby, Kodrianka, Muscat Bleu, Nero, Padarok Zaporożu, Palatina, Regina, Timur.

Okoliczne atrakcje turystyczne:
Pałac w Cianowicach - 300 m
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach - 1,7 km
Ojcowski Park Narodowy - 3,5 km
Miasto Skała – 5 km
Zamek w Korzkwi – 6 km
Pałac w Minodze - 9 km
Zamek w Pieskowej Skale – 11,5 km
Kraków, Rynek Główny – 20 km

Kontakt:
Winnica Amonit
Marcin Niemiec
Aleja Parkowa 41
32-043 Cianowice
woj. małopolskie
winnica.amonit@gmail.com
www.winnicaamonit.pl


Galeria