Sobota, 28 Listopada, 2020     ostatnia aktualizacja 27-11-2020
 
2013-07-18 11:45:29 - Sławek Chrzczonowicz
Bardzo dziekuję za ten tekst bardzo kompetentnie wyjaśniający przede wszystkim prawne i podatkowe komplikacje dla importerów wina. Nawiasem mówiąc jestem głęboko przekonwny, że ogromna większość podatku akcyzowego idzie na produkcje banderol, ich dystrybucję i wwszelkiego typu kontrole z tym związane. Cóż para w gwizdek. Znacznie więcej zarobiłby fiskus ściągając podatek akcyzowy od każdej faktury sprzedaży i każdego paragonu w przypadku sprzedazy detalicznej przez importera. Sa oczywiście poza podatkowymi i inne przyczyny wysokich cen. Mało kto zastanawiając się nad marżami i zyskami importerów bierze pod uwage koszt zamrożenia kapitału. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku importera zaopatrującego wiekszą ilość restauracji. Wino jest w karcie - musi więc być w każdej chwili dostepne. Oznacza to konieczność utrzymywania odpowiednich stanów magazynowych. Są one tym wieksze im dłużej trwa procedura sprowadzania wina, a dzięki biurokracji i banderolom trwa ona znacznie dlużej niż mogłaby. Efekt - powazni importerzy, aby sprostać oczekiwaniom klientów utrzymuja znacznie wyższe stany magazynowe niż w przypadku gdyby tej biurokracji było mniej i oczywiscie mrożą w tyych magazynach spore fundusze.
 
2013-08-23 15:47:24 - Jacek Sobkowski
Co tu komentować.... banderola to totalny bezsens w XXI wieku w kraju, w którym jest Ministerstwo Cyfryzacji.... W kraju, który tak rygorystycznie przestrzega "Ustawy o wychowaniu w trzeźwości" piwo nie jest według tejże uznawane za alkohol, bo można je reklamować, akcyzy nie trzeba nalepiać i tak dalej. Nie istnieje lobby importerów, bo w zasadzie wymienione przez Autora regulacje są jedynymi barierami wejścia do biznesu. I obecne status quo jest zdecydowanie na rękę importerom działającym na rynku bo ogranicza konkurencję, a wiadomo, konkurencja nie wszystkim się podoba.
 
2014-04-27 23:09:55 - vega81
chce importowac cydr i ostatnio rozmawialem z urzedem celnym i oni mi powiedzieli ze na cydr nie trzeba banderol jezeli w tym cydrze nie ma domieszki alkoholu etylowego. czy ktos to moze potwierdzic ?? mozna oszalec z tym polskim prawem !!!
 
2014-10-29 11:09:50 - Al
Tez jestem zainteresowany importem cydru z krajow UE. Pytanie, ponoc jak sie chce samemu naklejac banderole to ich koszt jest znacznie wyzszy niz jak to robi producent poza granicami PL. Czy to prawda?