Środa, 25 Kwietnia, 2018     ostatnia aktualizacja 21-04-2018
 
Dotacje na uprawy winorośli
 
2010-11-15

Z
bliża się termin kolejnego naboru w programie Modernizacja Gospodarstw Rolnych, w którym można dostać wsparcie do kwoty 300tys. zł , m.in. na zakładanie plantacji sadowniczych, w tym upraw winorośli.
Wobec możliwości wyczerpania puli środków z PROW 2007-2013 może to być ostatni nabór do roku 2013!
Jest to program idealnie odpowiadający tym, którzy już posiadają częściowo założone winnice lub zamierzają zakładać nowe plantacje. Dofinansowane mogą być m.in. projekty winnic, nakłady na badanie gleby, sadzonki, koszty zakładania plantacji tj. sadzania, montażu rusztowania i samego rusztowania, koszty zakupu maszyn i urządzeń oraz sprzętu do uprawy, pielęgnacji i ochrony. Według naszych obliczeń suma nakładów netto na przedstawione powyżej wydatki wynosi ok. 75 tys. za hektar, co oznacza możliwość założenia plantacji o powierzchni 7-9 ha w zależności od procentowego poziomu wsparcia jakie mają poszczególne grupy beneficjentów. Przeciętny poziom wsparcia oscyluje bowiem wokół 50%, stąd całość kosztów netto we wniosku może wynieść ok. 600 tys. Szczególnie duży poziom wsparcia mogą otrzymać osoby młode w wieku do 40 lat, mające gospodarstwa zlokalizowane na terenach ONW ( obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania). Są to często gleby słabsze, bądź położone w terenach podgórskich, co doskonale odpowiada typowym lokalizacjom winnic.
Uwaga, w stosunku do poprzednich naborów poziomy dofinansowania uległy obniżeniu o 5 punktów procentowych, obecnie jest to 40, 50 i 60 %.
Pisząc i składając wniosek w obecnym naborze, można zagwarantować sobie dofinansowanie na projekty realizowane przez następne kilka lat, takie winnice nie muszą być założone w 2011 roku, wniosek może tyczyć się lat kolejnych np. 2012-2013.

Więcej informacji znajdziesz na stronach Winologii - TUTAJ.