Niedziela, 15 Lipca, 2018     ostatnia aktualizacja 13-07-2018
 
Oktan Wina - propozycje na kapryśną wiosnę
 
2017-04-29

Na tę kapryśną wiosnę mamy dla was wina, które zaspokoją Wasze zapotrzebowanie na rozmaitą pogodę. Wybraliśmy je z oferty firmy Oktan Energy Wina.
Mamy tu więc i niedrogą cavę i solidnego szampana oraz solidne propozycje z Izraela. Przeglądnijcie te propozycje. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.(4) Cava De Pró brut, Castell d’Or, Penedès - Sant Sadurní d`Anoia, Hiszpania, 11,5%
Importer: Oktan Energy Wina
Metoda klasyczna. W zestawie macabeo, parrelada, xarel-lo. Aromaty intensywne, ale zbudowane delikatnie, głównie o owocowej proweniencji. Dominuje tu łagodna nuta cytrusowa  (mandarynka, dojrzała brzoskiwnia) plus jabłko i gruszka. Poza tym jest też rumianek, suszone kwiaty, biały pieprz, kwiat lipy i podbicie biszkoptowo-bezowe. W ustach odświeżające, ma dobrą i drobną pienistość – żwawo pracuje na podniebieniu. No i nie jest drogie. Warto spróbować.
Cena: 35,00 zł
(5-) Blanc de noir NV, Tencil & Lombardi, AOC Champagne, Francja, 12%

Importer: Oktan Energy Wina
Pinot noir. Aromat intensywny, elegancki – bezy, kogla-mogla, kwiatów owocowych drzew, jaśminu, białej herbaty. Jest też tu zgrabna arcyszampańska nuta drożdżowa. Smaki przyjemne, o kremowej fakturze i bardzo drobnej, długo pracującej pienistości. W ustach odświeżające, lekko wapienne. Zgrabnie poukładane i urzekające. Naprawdę warto.
Cena: 160 zł
(5-) Blanc de blanc NV, Tencil & Lombardi, AOC Champagne, Francja, 12,5%
Importer: Oktan Energy Wina
Chardonnay w czystym wydaniu. Delikatny, dyskretny ale uwodzący, niosący aromaty siana, papierówki, rumianku, kwiatów lipy i świeżo upieczonych bułek i bezy. W ustach jest to smaczne, żwawe i pieniste wino (drobne i żwawe bąbelki wytrawale pracują w kieliszku i na podniebieniu). Jest delikatna goryczka oraz ładne akcenty grejpfrutowych pestek, skórki z cytryny, jabłka i ciasta biszkoptowego. Całość przyjemnie skomponowana, dobrze spięta kwasowością. Sama przyjemność picia.
Cena: 160 zł
(4+) Cabernet sauvignon reserve 2014, Barkan, Północna Galilea, Izrael, 13,5%
Importer: Oktan Energy Wina
Wino koszerne, dorzewało 20 miesięcy we francuskich beczkach. Wino skoncentrowane, "posępne", lekko ziemiste, asfaltowe, żywiczne. Na podniebieniu układa się wyraziście, jest pieprzne, podwędzone i klasycznie zaznacza się tu czarna porzeczka. Wino głęboko owocowe, z lekką nutą jeżynowej konfitury w tle. Jest soczyste, intensywne, lekko alkoholowe. Słowem - wino ekstraktywne, gęste, o mocnym podbiciu runem leśnym.
Cena: 75,00 zł (4+) Assemblage 2011, Barkan, Judean Hills, Izrael, 13,5%
Importer: Oktan Energy Wina
Cabernet sauvignon, merlot, syrach. Styl lekko "przypalony", są wyraźne nuty kawy, spalonego drewna, skórki chleba i sporo lasu (owoców jałowca i jagód, grzybów, mchu). Są też zioła, (estragon, majeranek), pieczone kasztany, żołędzie oraz wyraźne taniny - dotarte i dojrzałe. To ten typ wina, które się próbuje i od razu nabiera ochoty na jedzenie. Myślałem więc o krwistym steku a wegetarianie mogliby o zapiekanych grzybach w cieście. To ciekawie, esencjonalne wino.
Cena: 100 zł

(5-) Segal`s cabernet Sauvignon  2010, Barkan, Izrael, 13%

Koszerne. A aromacie i smaku dużo nut ziołowych (liść laurowy, ziele angielskie, rozmaryn), których ekspresji próbują dorównać owoce leśne (aronia, jeżyny, tarnina) a także ściółka, igliwie, oraz wiśnie i czarna porzeczka. 25 miesięcy dojrzewania w beczkach nie „przykryło” nimi wina. W tle unosi się jeno lekko posępny ton dymu, popiołu, gałązek jedliny, ziemi. cymes. Znowu myślę o jedzeniu.... Może tagiatelle z cielęcina duszoną w grzybach i w sosie śmietanowym?
Cena: 225 zł

Mariusz Kapczyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
Zapisz