Środa, 25 Kwietnia, 2018     ostatnia aktualizacja 21-04-2018
 
Oktan Energy Wina - do wyboru i koloru
 
2016-12-12

Oto długa, przedświąteczna seria win z oferty firmy Oktan Energy - Wina. To interesujący pakiet win z Chile, Hiszpanii, Włoch, Izraela. Do wyboru, do koloru. Otrzymujecie zestaw świąteczno-obiadowo-kolacyjny. Dużo tu smaczków, ton nadaje potęga ekstraktywności, owoców, esencji smaku. Zróżnicowanie stylistyczne i cenowe.

Kontakt:
Oktan Energy - Wina Sp. z o.o.
Hryniewieckiego 1
70-606 Szczecin
Polska
t: 91 814 21 63
e: sklep@oktanwina.pl(4-) Yali Three Lagoons Chardonnay 2013, Vina Ventisquero, Valle de Casablanca, Chile, 13%
Chardonany w arcynowoświatowym wydaniu. Wino dojrzałe, tłuste, intensywne, o solidnej owocowej wadze. Są nuty dojrzałych jabłek, gruszek, pomarańczy, słodkiej wanilii, banana, biszkptów. Oprócz tłustości i gęstości kumuluje w sobie niezłą kwasowość, co winu pomaga. Nie jest to styl win, za którym osobiście bym przepadał, ale z drugiej strony wiem, że ciągle w Polsce jest wielu zwolenników esencjonalnego chardonnay z beczki. To wino jest dla nich. I ma całkiem przystępną cenę. Cena: 38,00 zł


(3) Yali, Carmenere Three Lagoons 2013, Vina Ventisquero, Valle del Maipo, Chile, 13,5%
Trochę nut warzyw, ziemi, jesiennych przetworów (korniszony, stara gumka z weki, suszone jabłka, piwnica) oraz grzyby i mokre drewno. Wino wypada trochę oldskulowo i w sumie z lekka nietypowo. W rejestrach smakowych piwnica, pieczarki, ściółka, lekko likierowe tło, alkohol, dżem z wiśni oraz pestki i lekko kawowy, ziemisty ton. Całość podbita taninami. Jest to intensywne i specyficzne carmenere...
Cena: 38,00 zł


(4) Negroamaro / primitivo 2015, Bacca Nera, Salento IGT, Apulia, Włochy, 13,5%
Importer: Oktan Energy - Wina
Aromaty likieru wiśniowego, czekolady, dymu, kawy, śliwki w czekoladzie. W ustach dojrzałe, o solidnej owocowości. Sporo tu soczystych owoców i leśnej jagodowo-jeżynowej słodyczy. Nie brak też wyraźnego wiśniowo-konfiturowego rejestru, pestek, czekolady, likieru. Niezła kompozycja dwóch rasowych odmian z Apulii za dobrą cenę.
Cena: 34,00 zł(4+) Dishon Cabernet Sauvignon single vineyard 2012, Segal, Izrael, 13,5%
Importer: Oktan Energy - Wina
Wino koszerne (o winach tego typu pisaliśmy tutaj). 95% wina dojrzewalo przez 20 miesięcy w beczkach francuskich, reszta w amerykańskich. Dominują aromaty żywiczne, eukaliptyuswe, tytoniowe. W ustach jest treściwe, z dużą porcją suszonego mięsa, rozmarynu, dymu, jałowca, czarnego pieprzu, wiśniowej kwasowości. Jest tu solidna dojrzałość owocu, pestkowa taniczność. Wino dosadne, ale atrakcyjne, lekkie żywiczno- balsamiczne tony dodaja mu smaczku. No i podobaja mi się tutaj te ziołowe końcówki, pieprzne wykończenia. Może jest trochę zbyt dużo beczkowego „dodatku”, ale wino ma dobrą masę i próbując go od razu myśli się o tym, by coś zjeść. Cena: 86,00 zł

(4) Pinotage special reserve 2013, Barkan, Tel Zafit, Górna Galilea, Izrael, 14%
Importer: Oktan Energy - Wina
Pinotage to odmiana, która może nie daje wyrafinowanych win, ale której wyrazistości nie można odmówić. Tak jest i w tym wypadku. Jest sok z jagód i jeżyn, morwa, aronia, plus nuty lekko tytoniowe i ziemiste. W ustach obfite, soczyste, dojrzałe z wyczuwalnymi taninami. Znowy silny akcent jagodowy. Nie brak mu gęstości, obfitości owocu. Wino dojrzałe i gotowe do picia.
Cena: 81,00 zł(5-) Barbaresco DOCG 2011, Cantine Volpi, Piemont, Włochy, 14%
Importer: Oktan Energy - Wina
W aromatach wyraźny leśny i ściółkowy ton - jałowiec, igliwie, jagody, kora, paprotki. W ustach delikatna owocowość leśnych owoców (maliny, jagody, tarnina, owoce czarnego bzu). Dobrze jest dać mu czas, na pozówr jest to wino zwięzłe, ale ma charakter, w karafce i kieliszku rozwija się – ma skupioną owocowość, grafitowy sznyt, wyraziste taniny i lekko pieprzną końcówkę.
Cena: 130,00 zł


(4) Salice Salento reserva DOC 2013, Il Tauro, Apulia, Włochy, 13%
Importer: Oktan Energy - Wina
Z jednej strony dużo tu rejestrów beczkowych - dębu, mokrego drewna, jedliny, warzyw, mokrej ziemi. W ustach poza tymi rejestrami pojawia się również dym, jałowiec, ziele angielskie, liść laurowy, wędzone mięso, ściółka. Solidna owocowość i nieagresywne taniny. Dobra cena za tę jakość.
Cena: 31,00 zł
(4+) Botijo Rojo 2013, Epilense de Vinos y VinedosIGP Valdejalón, Hiszpania, 14%
Importer: Oktan Energy - Wina
100% garnacha (ze starych winnic). Wino wyraziste, zamknięte w jasno zdefiniowanych strukturach kwasowości, owocu i tanin. Jest soczyste, zdrowe i treściwe. Stoi ono przede wszystkim ekspresją świeżego owocu, który wypada gładko i soczyście. Jest tu przejrzystość i lekkość struktury - nie zamęczona beczką i jej waniliowymi klimatami. Jest za to sporo świeżej wiśniowej konfitury, karmelu i pieprzu. Do tego ładna etykieta. 
Cena: 41,00 zł(4) Chirico Gran reserva 2008, Vina Tridado, DO Catalunya, Hiszpania, 13%
Importer: Oktan Energy - Wina
24 miesiące we francuskim i amerykańskim dębie. Wiśniowe, skórkowe, dość miękkie i przystępne. Nieskomplikowane wino o owocowej podstawie (śliwki, jeżyny, czereśnie) wzmocnione taninami i rejestrem beczkowym (mokre drewno, dębina, trochę wanilii i kokos). Za nieduże pieniądze możecie sprawdzić jak smakuje wino z 2008 roku. Zawodu nie będzie. 
Cena: 37,00 zł
(5-) Petit Verdot superieur 2010, Barkan, Górna Galilea, Izrael, 13,5%
Importer: Oktan Energy - Wina
Czyste i transparentne wino. Ma w sobie chłód stali i chropawość grafitu. W aromatach i w ustach ma mocno ziołowe rejestry, korzenne (laurowy liść, rozmaryn, ziele angielskie) oraz wyraźne dymne i jałowcowe podbicie. Jak na petit verdot przystało, ma mocną strukturę i charakter - pieprzność, taniny, akcent grafitu, węglaiel, atrament. Fajne, chłodne wino, lekko ziemiste. Wybrzmiewa ściółką, pieprzem i ziołami. Poważne wino, podobnie jak i zawierająca je butelka, która jest ciężka niczym dowcipy w Familiadzie.
Cena: 183,00 zł


(5-) Barolo DOCG, 2012, Cantine Volpi, Piemont, Włochy, 13,5%

Importer: Oktan Energy - Wina
Wyważone i przyjemnie prezentujące się wino. Jest w nim umiar i skromność. Delikatnie niesie przyjemne owocowe nuty leśne, kwiatowe (fiołki, bratki). Są też jagody, dym, zioła, cygaro, aronia. W strukturze swej wyraziste, ale też wycofane - nie bombarduje przekoncentrowaniem i beczkową nutą. Zbalansowane, dyskretnie prezentujące swoją urodę.
Cena: 130,00 złMariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz