Vzv-UhwRdOU Vinisfera - (W)inne strony Marka Kondrata
Niedziela, 24 Czerwca, 2018     ostatnia aktualizacja 24-06-2018
 
(W)inne strony Marka Kondrata
 
2015-12-03

Oto kolejna wyprawa szlakami winnic... Marek Kondrat przygotował swoim fanom i miłośnikom wina książkę, która opowiada o jego peregrynacjach po świecie, który go zauroczył i pozwolił zmienić życiową optykę. Sporo wyjaśnia w tej materii podtytuł książki, który może być tu prostym interpretacyjnym kluczem - „Opowieść o pasji, która zmienia życie”. W pewnym momencie bowiem Kondrat schodzi ze sceny i niespiesznie dryfuje w stronę winnic i winiarskich piwnic – odkrywa kolory, aromaty i smaki wina.


Marek Kondrat i jego "Winne strony" (fot. M. Jończyk)

Swoją fascynacją Marek Kondrat dzieli się z lekkością ciągnąc książkową narrację i przeprowadzając czytelnika przez swoją winną ścieżkę – poczynając od Francji, gdzie przeszedł kurs winiarski, przez regiony Włoch, Hiszpanii, Portugalii aż po Chile, Argentynę czy Nową Zelandię (a i Polsce przypadło parę ciekawych stron). Skrzętnie zebrane doświadczenia – spotkania z ludźmi, winami tworzą tu ciekawy kolaż, pokazujący jak autor z czasem nasiąka tą przygodą i daje się winu coraz bardziej uwieść. A przecież początki były inne. Jak sam przyznaje:

Mam szlify i blizny potyczek z najbardziej typowymi dla tej szerokości geograficznej procentami. A mimo że maturę opijałem winem na Kamiennych Schodkach u pani Piętakowej do najlepszej w stolicy kaczki, to jednak husarskie skrzydła rosłymi w oparach produktów przetwórstwa zbożowo-kartoflanego, pochodzących ze stoków raczej północnych, o niewielkim nasłonecznieniu.


Dlatego ten książkowy „przejazd” po winnicach jest z jednej strony klasyczną opowieścią o winie i jego rozmaitych aspektach, których doświadczył Autor, ale z drugiej - jest też opowieścią o zmianie. Zmianie stylu życia i bycia. O znalezieniu nowej, wspaniałej pasji (jakkolwiek to nie zabrzmi patetycznie).


Książka o pasji, która zmienia życie (fot. materiały promocyjne)

Wydane przez wydawnictwo ZNAK "Winne strony" są więc opisem winiarskich wyjazdów i poszukiwań. Marek Kondrat jest znakomitym gawędziarzem więc nie przynudza - książka, pozbawiona aktorskiego koturnu, poza opowieścią, delikatnie i w nienachalny sposób przemyca też trochę wiedzy. Narracja poprowadzona jest ze swadą, opisy wypraw, spotkań z winiarzami, przeplecione są anegdotami, wspomnieniami, dykteryjkami. Wszystko okraszone jest ponadto prostymi mapkami, podstawowymi eno-informacjami o krajach i regionach, poradami (np. jak degustować wino, czy jak przygotować degustację), które pozwalają usystematyzować materię tej opowieści. W tym miejscu należy podkreślić, że książka nie jest w żadnym razie podręcznikiem dotyczącym wina, jest dowodem oczarowania miejscami i ludźmi oraz dowodem wiary w metafizykę wina (myślę, że nie przypadkiem Marek Kondrat zdecydował się na udział w nagraniu audiobooka „Filozofii wina” Beli Hamvasa). Sam aktor zresztą w swojej książce podkreśla:

Próbuję opisać moją fascynację winnym światem i w miarę skromnych możliwości przekonać sceptyków i niewiedzących, że wino nie jest jedynie produktem alkoholowym. Jest sztuką i basta!.

Marek Kondrat o swojej książce:


Podoba mi się, że wino nie stało dla Marka Kondrata przelotnym kaprysem, modą. Zaangażował się w jego import, cały czas konsekwentnie i na różne sposoby je promuje. Potrafi o nim mówić, opowiadać i ta narracja dużo dobrego dla wina w Polsce robi. „Winne strony” są chyba dobrym potwierdzeniem na to, że ciągle mu się chce, że importowanie wina, otworzenie BaraWino - winebaru w Krakowie, liczne wywiady, degustacje, prelekcje nie zmęczyły go i nie znudziły. Książka jest miłym dowodem, że ciągle pozostaje pod dyskretnym urokiem wina...


Marek Kondrat, Winne Strony. Opowieść o pasji, która zmieniła życie, Znak, Kraków 2015, s. 256, cena: 29,90 zł

Książkę można kupić (a także podglądnąć jej fragmenty) tutaj.