Polski importer win australijskich i nowozelandzkich -
Wines United, zrealizował ciekawy zamysł. Zdecydował mianowicie, by wydać książkę jednego z najbardziej znanych winopisarzy australijskich - Jamesa Hallidaya.
Wybór w kontekście importowanych win bardzo dobry, pomysł, by wprowadzać na rynek nie tylko wino australijskie, ale i wiedzę o nim - znakomity. "Encyklopedia wina australijskiego" to jedna z najlepiej sprzedających się książek winiarskich w Australii. Stanowi swoiste zebranie i ukoronowanie gromadzonej przez ponad 40 lat wiedzy Autora. To, że jest on w materii australijskiego winiarstwa jednym z najlepszych nie budzi wątpliwości.

O Jamesie Hallidayu pisaliśmy już wcześniej
tutaj, jego kompetencje, doświadczenie i obycie w sprawach winiarstwa (nie tylko) australijskiego są bezsporne. Warto przypomnieć, że w swojej karierze Halliday zwyczajnie parał się również robieniem wina - w 1985 roku w Yarra Valley założył (wraz z żoną Suzanne) i prowadził winiarnię - Coldstream Hills (na liście jego doświadczeń znajduje się również winiarnia Brokenwood). Halliday dobrze więc wie, co w winiarskiej trawie piszczy - z wielkim powodzeniem się tą wiedzą dzieli w licznych artykułach i książkach.
"Encyklopedia...", która właśnie trafiła na polski rynek jest napisana kompetentnie, przy tym solidnie przełożona przez Pawła Makowskiego i pod kątem merytorycznym sprawdzona przez Sławomira Chrzczonowicza.
Pozycja ta nie wymaga lektury "od deski do deski", choć i taka jest oczywiście możliwa, pozwala przystępnie zgłębiać wiedzę i zorientować się w temacie dzięki zwyczajnemu poruszaniu sie po hasłach. Jest w czym szperać, bo zawiera ich ponad 800, ułożonych w kolejności alfabetycznej (na końcu książki jest też odpowiednio ułożona tematyczna lista).
Hasła obejmują zagadnienia dotyczące win, posiadłości, winiarni, australijskich apelacji czy historii. Wszelkie - zarówno większe jak i mniejsze "wagowo" - zagadnienia zostały tu wzięte pod uwagę. Halliday z właściwą sobie swadą zgrabnie je objaśnia.
Encyklopedia pozwala pogłębić aspekty australijskiego winiarstwa - wiele poruszonych tu kwestii w innych opracowaniach zasłużyło zaledwie na wzmiankę. Warto jednak zaznaczyć, że omawiane zagadnienia dotyczą nie tylko tematów ściśle związanych z Australią, ale również tych uniwersalnych, występujących we wszystkich zakątkach winiarskiego świata - związanych z uprawą winorośli, produkcją wina, etc.
Połączenie "książka i wina" to bardzo dobry sposób na wprowadzenie polskiego czytelnika w arkana - co by nie mówić - bardzo odległego świata winiarstwa Antypodów. Za tę dbałość, zarówno o zaplecze teoretyczne jak i praktyczne, trzeba Wines United pochwalić.
Jak wiadomo Halliday napisał parę innych dobrych książek. Czy któraś z nich pojawi się na polskim rynku? Przeczucie mówi mi, że tak.
James Halliday, Encyklopedia wina australijskiego, tłum. Paweł Makowski, Wines United, Warszawa 2011, Cena: 79 zł
Książkę można kupić tutaj
Na filmie poniżej można zobaczyć jak James Halliday opowiada o kolejnej edycji jednej ze swoich najbardziej znanych książek: